Okul Öncesi Eğitimde; Reggio Emilia, Waldorf ve Montessori Eğitimi

Okul Öncesi Eğitimde; Waldorf, Reggio Emilia ve Montessori Eğitimi

Okul öncesi, çocuklarımızın hayatının temellerinin atıldığı en önemli dönemdir. Bu dönemde temeller ne kadar sağlam atılırsa sonrasında da başarısı o oranda artar. Okul öncesi eğitimde yaklaşım modelleri çocuğunuzun bu en etkin döneminde çok önemli rol oynamaktadır. Çocuklarınız için en iyi okul öncesi eğitimi araştırırken, okulun eğitim yaklaşımını ya da felsefesini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Montessori Eğitimi Reggio Emilia Yaklaşımı, Waldorf Yaklaşımı, Montessori Eğitimi Nedir, Reggio Emilia Okulları, Waldorf Nedir

Reggio Emila Ne Demek

İtalya’da bir ilkokul öğretmeni ve aynı zamanda eğitim psikologu tarafından geliştirilen Reggio Emilia Yaklaşımı ya da Reggio Emilia Eğitim Modeli’nde çocuklar öğretmenleri tarafından araştırmaya teşvik edilirler. Çocukların ilgi alanlarına göre projeler oluşturularak, çocuğun özgür bir şekilde araştırması sağlanır. Bu eğitim modelinde çocukların sorularına eğitmenlerin direk cevap vermek yerine, çocuğun araştırarak bulması desteklenir. Bu sistemde Reggio Emilia Okul Öncesi Etkinlikleri de önemli yer tutmaktadır. Çocuklarınızın işbirliği içinde, sorunları çözebilmesi için bu eğitim yaklaşımı iyi bir model olarak öne çıkmaktadır. Sitemizde Reggio Emilia Okulları ve Reggio Emilia Ankara Kreşleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Montessori Eğitimi Nedir

İtalya’da bir tıp doktoru ve eğitimci tarafından geliştirilen Montessori Eğitimi sisteminde, çocukların bireysel farklılıklarına odaklanılmaktadır. Bu sistemin merkezinde çocuk bulunmaktadır ve eğitmenler çocuklar için gerekli ortamı hazırlayarak çocuğun etkileşime geçmesi sağlanır. Çocukların kapasiteleri ölçüsünde öğrendikleri üzerinde duran bu sistemde, inisiyatif, bağımsızlık, özgüven, başkalarına saygı da bu eğitimi niteleyen diğer özelliklerdir. Montessori Eğitimi Faydalaları olarak da çocuğun liderlik özelliklerini öne çıkarması söylenebilir. Bu eğitimde farklı yaş grubunda çocuklar aynı sınıfta olurlar ve büyük çocukların rol model olması sağlanmaktadır. Montessori Materyalleri ve Montessori Oyuncakları da bu sisteme eğlence katan araçlardır. Yine sitemizde Montessori Okulu Ankara da bu yaklaşımla eğitim veren okulları bulabilirsiniz.

Waldorf Nedir

Almanya’da Avusturya asıllı filozof, bilim adamı ve eğitimci tarafından geliştirilen Waldorf Yaklaşımı, çocuğun gelişim alanlarının tümüne odaklanır.  Merkezinde oyun olan bu yaklaşımda çocukların doğa ile iç içe olması sağlanır. Çocuğun akademik gelişimine çok fazla odaklanmadan, elektronik aletleri de program dışında tutarak oyun ile öğrenme sağlanmaktadır. Waldorf Eğitimi Özellikleri ve faydaları olarak, çocuğun kimseye ihtiyaç duymadan özgüveni yüksek bir şekilde yolunda ilerlemesini, yaratıcılığını da destekleyerek çok yönlü gelişimi de desteklenir. Waldorf Eğitimi Ankara ve Waldorf Eğitimi veren okullar hakkında sitemizdeki okullardan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Waldorf Eğitim Materyalleri de çocuğun bireysel gelişimi için önemli rol oynamaktadır.

Reggio Emilia ve Montessori Arasındaki Fark, Waldorf ve Montessori Karşılaştırma

Çocuklarınızı okul öncesi bir eğitim kurumuna kaydetmeden önce Reggio Emilia ve Montessori Arasındaki Fark nedir, bunların eksik ve üstün yanları hakkında bilgi ve Waldorf ve Montessori Karşılaştırma tablosu aşağıdadır. Bu sistemlerden çocuğunuza en uygun olanı seçerek eğitim hayatına başlayabilirsiniz.

           OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE YAKLAŞIMLAR TABLOSU

Montessori

Waldorf

Reggio Emilia

GELİŞTİREN

Dr.Maria Montessori

 (İtalyan bilim insanı ve eğitimci. Eğitimi: Tıp Okulu Mesleği: Doktor ve Eğitimci)

Rudolf Steiner

(Avusturya asıllı filozof, bilim adamı, eğitimci, sanatçı, ezoterist, yazar, Antropozofi'nin kurucusu)

 

Loris Malaguzzi

(Pedagoji'den mezun oldu ve kariyerine 1946'da ilkokul öğretmeni olarak başladı. 1950'de eğitim psikologu olarak nitelendirildi)

KURULDUĞU ZAMAN

1907

1919

1967

MENŞEİ

İTALYA

ALMANYA

İTALYA

SINIF KATILIMI

Farklı Yaş Grubu

Aynı Yaş Grubu

Aynı Yaş Grubu

ODAK NOKTASI

Bağımsızlık

Hayal Gücü

Çocuğun İlgi Alanı

ÖĞRETİM ARAÇLARI

Gündelik Nesneler

Hikâye Anlatımı

Etkileşim Alanları

ÖĞRETMEN

3 yıla kadar aynı

7 yıla kadar aynı

Her yıl yeni öğretmen

AİLE KATILIMI

Orta

Yüksek

Yüksek

 

Kaynak:https://www.pbs.org/parents/thrive/comparing-preschool-philosophies-montessori-waldorf-and-more