Okula Başlama Yaşı ve Hesaplama Aracı, 2020, Son Değişiklik

2020 ve 2021 Okula Başlama Yaşı, İlkokula Başlama Yaşı

Biliyorsunuz ki son zamanlarda okula başlama yaşıyla ilgili değişiklikler yapıldı. Bizim en değerlilerimizden olan çocuklarımız okul çağına geldiğinde ebeveynlerin merak ettiği soruların başında; Anaokulu zorunlumu?, Okul Öncesi zorunlu mu?, Çocuğum okula ne zaman başlayacak?, Okul öncesi ve okula başlama yaşı kaç?, Okula başlama yaşı değişti mi? gibi sorular gelmektedir. Bu makalemizde aklınıza gelebilecek tüm sorularınızı kısa ve öz bir şekilde cevaplamaya çalışacağız. Burada yer alan bilgiler son yapılan 10.07.2019 tarihi itibarıyla geçerli olan yönetmeliğin son değişikliklerle hazırlanmıştır.

Okula Başlama Yaşı

Okula Başlama Yaşı

Anaokulu Yaşı: Eylül sonu itibarıyla 36-68 aylık çocuklar anaokulu kayıt yaptırabilirler.

Ana sınıfı Yaşı: Eylül sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar kaydedilebilir.

İlk Okula Başlama Yaşı: İlkokul 1.sınıfa, kayıtların yapıldığı yılın Eylül sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67, 68 aylık çocukların da, ailesinin yazılı isteğiyle ilkokul 1.sınıfa kaydedilebilir. Okul müdürlükleri, kayıt hakkını elde eden 69, 70, 71 aylık çocuklardan ailesinin yazılı talepte bulunması halinde anaokuluna yönlendirilir veya kayıtları 1 yıl ertelenebilir.

Çocuğunuz için okula başlama yaşı hesaplama yapmak, ne zaman okula gideceğini öğrenmek istiyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Hesaplama Aracını kullanmak için tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Temmuz 2019 tarihli, ilköğretim kurumları ve okul öncesi eğitim yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkındaki  yönetmeliği okumak için tıklayınız. Yine bu yönetmelikte okul öncesi başlama yaşı ve okul öncesi eğitim hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Okula Kayıt Yaptırmama Cezası Hakkında

İlköğretim zorunlu bir eğitimdir ve çocuğunuzu, okul yaşı geldiğinde okula kayıt yaptırmak zorundasınız. Keyfi bir şekilde çocuğumu okula göndermek istemiyorum diyemezsiniz. Okula göndermeme para cezası vardır. Çocuğunu okula göndermeyen veliye, çocuğun okula devam etmediği her gün için 15 TL. idari para cezası kesilir. Bu cezaya rağmen çocuğunu okula göndermemeye devam eden ya da göndermeme nedenlerini okul yönetimine bildirmeyen veliye 500 TL. idari para cezası kesilir. Sağlık ya da benzeri bir sebeple çocuğunuzun okula kaydını ertelemek istiyorsanız ilkokul kayıt erteleme dilekçesi ya da okula kayıt yaptırmamak için dilekçe ile okul idaresine başvuru yapabilirsiniz.

'Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.'

                                   M.Kemal Atatürk