Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Bilkent Üniversitesi Müzik Ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Ve Sahne Sanatları Lisesi hakkındaki bilgi, okulun imkan ve olanakları nelerdir, okula nasıl gidilir, adresi, telefonu, eğitim hakkındaki bilgilerinin cevabını Bizim Kolej’de bulabilirsiniz.

Hakkımızda

Bilkent Üniversitesi Müzik Ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Ve Sahne Sanatları Lisesi, Ankara ilinin Çankaya İlçesinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı klasik müzik alanında eğitim veren bir okuldur.
Okul öğrencilerini; sanatsal ve sosyo-kültürel yapıda istenilen düzeye erişmeyi hedefler.

Bilkent Üniversitesi Müzik Ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Ve Sahne Sanatları Lisesi, Türkiye de önce okul ve örnek okul olması yanında, yetenekli çoçukları erken yaşlarda müzk eğitimi programına uykun eğilmelerini sağlamaktadır. İlkokul seviyesi bu durum için en uygun devredir.

1. sınıftan itibaren özel yetenek sınavına göre öğrenci alım yapılmaktadır. Bu sınav duyuş ve müzikal algıyla alakalı olup adayın yeteneklerine göre kullanacağı enstrümanlarda  sanat dalları üzerinden rehberlik sunulmaktadır.

2. sınıftan itibaren 8. sınıfa kadar ise başvurularda enstrüman dalına göre (nstrüman seviyesi ve duyuş yeteneğine ve seviyesine göre sınavla öğrenci kabul etmektedir.

Sınav sonrası üstün başarı sağlayan öğrenciler, Bilkent Üni. Yetenel Bursuna başvuru yapabilirler. Bu öğrencilerin başarısına göre burs ücretleri belirlenir.

İlkokul ve Ortaokul öğrenciler için ortalama 10 kişik sınıflarda eğitim öğretim yapılmaktadır. Sınıflar bireysel ya da toplu derslerden de oluşmaktadır. Enstrüman dersleri ise , eğitimçiler ve öğrencilerin teke tek yaptıkları bireysel derslerden oluşmaktadır. Müzik kültürü ve kulak eğitimi dersleri ise;  müzik derslerinin temek seviyesinden başlatarak uygulamalrla birlikte öğretildiği topluı müzik derslerinden oluşmaktadır. Kulak eğitimi dersleri ise; solfej(notaların şarkılandığı bölüm), dinlediği müziği notaya dökebilmne, müzik dersindeki teori bilgilerinden oluşur. Ayrıca programda Okulda MEB program denkliği ve de verilen eğitim düzeyiyle öğrencilerin  ara dönemlerde diğer okullara nakilleri sağlanmaktadır.

Müzik dersleri ise bireysel ve toplu derslerden oluşmaktadır. Enstrüman dersleri, sanatçı eğitimciler ile  öğrencilerin bire bir yaptıkları bireysel derslerdir. Kulak eğitimi ile  müzik kültürü dersleri ise; müzik bilgilerinin temel seviyesinden başlanıp uygulamalar yoluyla öğretildiği toplu müzik dersleridir. Kulak eğitimi derside; notanın şarkılandığı solfej, işitilen müziğin notaya döküldüğü dikteler ve müzikle ilgili olan teorik bilgilerin işlendiği üç ana alanı da kapsar. Programla birlikte müzik yapmanın hedeflendiği koro dersi  yer almaktadır. Piyano dışındaki sanat dallarını da okuyan öğrencilere temel piyano eğitimi de verilir, öğrenciler eğitimleri boyunca konser, ustalık dersleri , seminer gibi etkinliklerden de yararlabilir.

Okulumuz Bilkent Üniversitesi Merkez Kampus içindedir, öğrencilerimiz Müzik Hazırlık İlk ve Ortaokulu’nda bulunan özel ses yalıtımlı stüdyo ve çalışma odalarını hafta içi ve cumartesi günleri kullanabilirler.

Ortaokul 8. sınıfı başarıyla tamamlayan öğrencilerimizden; müzik öğrenimlerine devam etmek isteyenler Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi kabul sınavlarına girmekte; diğer liselerde okumak isteyenler ise ilgili okullara başvurabilmektedirler.

çankaya liseleri

Olanaklar

Etiketler

Paylaş

İletişim Bilgileri

Üniversiteler mah. 1598 Cad. Merkez Kampüsü Küme Evleri No: 26 İç Kapı No: 1 Çankaya Ankara
(312) 290 19 86

Haritada Yerimiz

Kuruma Özel Mesaj Gönder
Yorum YapKurum Yorumları

Toplam Puan: 0 / 5
Henüz Yorum Yapılmamış